2001 nitelik kodu nedir?

2001 nitelik kodu nedir?

KPSS, bir devlet kurumuna atanmak için eğitim durumuna göre girile sınavdır. Bu sınavdan alınan puana göre kişilerin ataması yapılır. Atama gerçekleşmesi için ayrıca kurumlar kendi şart listesini sunar. Bu şartlar belirli kodlar ile sağlanır. KPSS 2001 kodu da bu özel şartlardan bir tanesini taşır. Peki bu kod nedir, hangi niteliği belirtir detayları ile derledik.

Tercih kılavuzlarında yer alan bazı kodlar, bireylerin kafasını karıştırmaktadır. Her biri ayrı bir niteliği belirten kodlarını, tercih yapmak isteyen kişiler, doğru tercih yapabilmek için bilmeleri gerekir.

 KPSS 2001 Nitelik Kodu Özel Şartı Ne İşe Yarar?

 KPSS sınavına giren bir kişi ilk aşama olarak atama için yeterli bir puan alması dahilince ikinci aşama olan nitelik kodlarını yerine getirme adımına geçer. Nitelik kodu, adayların tercih edecekleri yerin kriterlerini belirten ve adayın taşıması gereken özellikleri belirtir. 2001 nitelik kodu da bunlardan bir tanesidir.

 2001 nitelik kodunun tercih kılavuzunda ki açıklaması, ortaöğretim kurumlarının herhangi bir tanesinden mezun olmaktır. Eğer kişi tercih edeceği kurumun özel şart bölümünde 2001 kodunu görürse mutlaka ortaöğretim kurumundan mezun olarak tercih yapmalıdır. Eğer bu şartı yerine getirmediği halde tercihte bulunursa adayın tercihi geçersiz sayılır. Bu kadroya başvurabilmek için adayın bir ortaöğretim kurumundan mezun olmaya ve diploma almaya hak kazanmış olması gerekmektedir. Bu kurum kişinin mesleki alanıyla ilgili ya da ilgisiz olabilir.

Hürriyet 06/05/2021